رفراندوم بلاگ

۱۳۸۳ فروردین ۲۳, یکشنبه

تشك سرخ قدرت


برداشت اول :
گويند : امامعلي حبيبي كارگر شهرداري شاهي ( قائم شهر كنوني ) بود كه به سبب علاقه به كشتي آزاد در اين ورزش پيشرفت كرد و به قهرماني جهان رسيد واز همين رهگذر وارد مجلس شوراي ملي آنزمان شد .حبيبي تنها نماينده آن دوره مجلس بود كه همنگام گرفتن حقوق نمايندگي ، پاي ليست را انگشت ميزد !
حبيبي مدتي هم هنرپيشه فيلمهاي فارسي شد و در چند فيلم سينمايي نظير ببر مازندران و آدم وحوا به ايفاي نقش پرداخت.
موقعي كه حبيبي در فيلم آدم وحوا نقش آدم را بازي كرده بود نمايندگان مجلس در بهارستان سر به سرش مي گذاشتند و هر جا كه به او ميرسيدند مخاطب قرارش داده وميگفتند : خوش به حالت كه بالاخره آدم شدي !


از كارهاي جالبي كه به او نسبت ميدهند يكي هم چاپ كارت ويزيت است ! زماني كه حبيبي را به عنوان نماينده وارد مجلس كردند به تقليد از ديگر رجال كه داراي كارت ويزيت بودند به راهروي زيرزميني ميدان سپه سابق مراجعه و سفارش چاپ كارت ويزيت با نام خودش را داد
چندي بعد كارت ويزيت هايي كه امامعلي حبيبي به دست اين و آن داده بود خود مضمون تازه اي براي او شد.
نماينده شاهي روي كارت ويزيت خود نوشته بود :

دسته گلي كه حبيبي به آب داده بود تا مدتها نقل محافل ومجامع تهران بود.برداشت دوم :
غلامرضا تختي در خانواده‌اي متوسط در محله‌ي خاني آباد تهران به دنيا آمد. تختي عليرغم مشکلات خانوادگي توانست 9 سال در دبستان و دبيرستان منوچهري خاني آباد درس بخواند و سپس به سبب علاقه به کشتي و ورزش باستاني به باشگاه پولاد رفت.


تختي اولين کشتي گير ايراني است که موفق شد در سه وزن مختلف صاحب مدال هاي جهاني و المپيک بشود و البته آنچه او را به شهرت و محبوبيت ماندگار براي نسل ها رسانيد نه مدال ها ( كه بعد او بودند آنان كه بيشتر مدال بر گردن آويختند) ، بلكه تسليم نشدن ورضا ندادن به شرايط و تحميلات زمان بود .در عهد ابتذال تبليغاتي ، غلامرضا تختي حاضر به پذيرش حضور در تيزرهاي تبليغاتي وسينمايي نشد . نقل همين از پول و قدرت گذشتن ها از او پهلوان ساخت

در سال 1345 زندگي مشترک خود را با همسرش آغاز کرد؛ حاصل آن تولد بابک در سال 1346 بود و سرانجام پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش ،خبر درگذشت پر ابهامش همه را در اندوهي عظيم و بهتي شگفت انگيز فرو بردبرداشت سوم :
امير رضا خادم فرزند همسر اول محمد خادم - از اعضاي تيم ملي در دهه چهل شمسي - سال 1348 در مشهد به دنيا آمد. در سن 19 سالگي در تركيب تيم ملي كشتي قرار گرفته و موفق به كسب مدال هاي متعدد در مسابقات بين المللي و المپيك شد.در سال 1998 در زمان مربيگري او بر تيم ملي ، تيم ايران به قهرماني جهان رسيد. وي در سال 1380 به رياست فدراسيون كشتي رسيد كه اين بار ضعف مديريتي و برخواستن اعتراض ها به استعفاي او انجاميد


امير خادم از نفوذ بالايي در عمر قهرماني خود برخوردار بود . چنانكه بيشتر مواقع از شركت در مسابقات انتخابي خودداري ميكرد و در نهايت به همراه تيم ملي به مسابقات بين المللي اعزام ميشد

در انتخابات خرداد ماه 76 ، اعلام حمايت خادم از ناطق نوري - كه از وعده ي رسيدن رياست سازمان تربيت بدني به او پرده برداشت - دردسرها و حرف و حديث هاي زيادي براي وي به همراه داشت و محبوبيتش به شدت رو به افول گذاشت.

در انتخابات اول اسفند 81 و در شرايطي كه شرايط سياسي واجتماعي ايران دوران سرخوردگي ناشي از به نتيجه رسيدن مطالبات خود را طي ميكرد و از طرفي پايه هاي سنتي قدرت در ايران به يكدست تر كردن حكومت روي آورده وبا رد صلاحيت ها بهانه ي تحريم انتخابات را كامل كرده بودند ، امير رضا خادم از ليست انتخاباتي گروهي آبادگران نام سر برآورد و با كسب آراي حدود 8 درصد از كل واجدين شرايط تهراني (700 هزار راي ) پاي به مجلس نهاد.

در حال حاضر ، خادم درصدد اخذ مدرك دكترا به صورت تحصيل ترددي (!) از دانشگاهي بلژيكي است.


در همين مورد :
>>نتايج جستجو براي امامعلي حبيبي ؛ چهل مورد - لينك
>>نتايج جستجو براي غلامرضا تختي ؛ دويست وپنجاه مورد - لينك

حال خودتان قضاوت كنيد كدام برداشت ماندگار است ؟ آيا بين برداشت اول وسوم تفاوتي ميبينيد يا شما نيز معتقديد برداشت سوم تنها نسخه ي امروزي برداشت اول است و نه بيشتر ؟0 نظر:

ارسال یک نظر

اشتراک در نظرات پیام [Atom]پیوندهای مربوط به این پیام:

ایجاد یک پیوند

<< صفحهٔ اصلی